آگهی ها

کمک به سازمان خيريه محک

وضعیت تکنیکال بازار بورس بر اساس شاخص هم وزن

قبلا در تحلیل دیگری در اینجا به طور مشروح به اهمیت شاخص کل هم وزن و اولویت نگاه به آن نسبت به شاخص کل ، خصوصا برای بررسی وضعیت میان مدتی و کوتاه مدتی بورس ، اشاره کرده بودم که علاقمندان می توانند دوباره آن متن را مورد مطالعه قرار دهند . نمودار زیر وضعیت شاخص کل هم وزن را در ماههای اخیر در تایم فریم روزانه نمایش می دهد :

 

 

1 - دو هفته قبل در تحلیل هائی به بروز اصلاح قیمتی در روزهای بعد اشاره داشتیم ، این اصلاح اتفاق افتاد اما به دلیل فشار خرید سرسام آوری که در بازار بود ، بیشتر به شکل اصلاح زمانی و در جا زدن قیمت ها دیده شد و مجددا پس از چند روز بازار به سیر صعودی خود ادامه داد . این وضعیت باعث شد که از نظر تکنیکال از ابتدای هفته قبل وضعیت بازار در تایم فریم هفتگی در وضعیت " عدم تعادل " قرار بگیرد و کندل هفتگی در خارج از باند تعادلی بسته شود و به همین جهت در چنین وضعیتی احتمال مشاهده اصلاح زمانی و یا عددی و یا توامان برای برگشت وضعیت به حالت تعادل بالا است .

 

2 - در تایم فریم روزانه همچنانکه در بالا دیده می شود با موارد دیگری مواجه هستیم :

-مقادیری که در ترازهای فیبو در نمودار می بینید شامل پراجکشن بر روی گام  چندین ماهه اصلی و گام کوتاه مدتی فرعی نوسانات آخر منتهی به استارت موج صعودی فعلی است ، لازم به ذکر است که مقادیر مربوط به همپوشانی دو گام از اعتبار بالاتری برخوردارند . ملاحظه می شود که افزایش شارپ عددی شاخص هم وزن در مرز های ترازهای عددی مهم فیبو همواره تصحیح کوچکی را از خود نشان داده ( فلش های مشکی ) ، اما در مرز تراز مهم 11980 الی 11990 این تصحیح با فشار خرید بالای بازار انجام نشده است .

- در هر تصحیح ، شاخص مرز عددی تراز را شکسته و از بالا به روی آن پول بک کرده و تصحیح نشان داده است که تائیدیه ادامه روند بوده ، اما در مرز تراز عددی آخر در محدوده 12955 ( فلش قرمز رنگ ) از پائین به آن خورده و حتی از نفوذ به آن عاجز مانده است .

- در تایم فریم روزانه شاخص از باند تعادلی خارج نشده اما در هفتگی شده ، عموما آغاز روند های اصلاحی با ظاهر شدن وضعیت اصلاحی و مشاهده عدم تعادل از تایم فریم های کوچک به یزرگ است و در اینجا وضعیت نوسانی ، وضعیت خلاف قاعده را نشان می دهد .

 

با توجه به وضعیت موجود که در بالا توضیح اجمالی آن آمد ، از نظر تکنیکال بازار بورس اگر بخواهد به وضعیت صعودی خود در شرایط نرمال ادامه دهد ، نیاز ضروری به تصحیح بخشی از موج صعودی اخیر برای تثبیت و کسب انرژی و سپس ادامه روند دارد و ادامه وضعیت هیجانی فعلی ممکن است بازار را زودتر از موعد به دوره رکود برگرداند .

 

در روزهای اخیر نظرات متعددی در باره وضعیت بورس و راهنمائی برای تصمیم گیری سهامداران از سوی افراد متعدد حتی تحلیلگران تکنیکال خصوصا در محیط تلگرام ابراز می شود که اغلب فاقد بار علمی و فنی است و غالبا شامل داستان پردازی ، انتقاد از رفتار هیجانی سهامداران و موارد اینچنینی است که قاعدتا نمی توان ارزش خاصی برای اینگونه نظرات قائل شد ، همین وضعیت سردرگمی مابین فعالان بازار و تحلیلگران و داستان پردازی ها از نظر روانشناسی بازار نشانگر بروز نشانه های اختلال در بازار و مقاومت روانی افراد در برابر آن است . در چنین شرایطی مانور روی تک سهم ها ( به شرط ورود در قیمت مناسب ) تا بازگشت تعادل به بازار می تواند گزینه مناسبی باشد ، به عنوان مثال به وضعیت ذوب آهن در روزهای اخیر توجه کنید .