آگهی ها

کمک به سازمان خيريه محک

تحلیل شاخص کل بورس تهران

در این پست تحلیل الگوی قیمت و تحلیل زمانی شاخص کل را ابتدا به شکل کوتاه مدتی بررسی خواهم کرد و سپس نگاهی به سیکل های زمانی بلند مدت خواهم داشت.

 (برای بهتر دیدن تصاویر روی آنها کلیک کنید)

شاخص کل بورس تهران تایم روزانه

 

دو الگوی هارمونیک روی نمودار کوتاه مدتی شاخص کل دیده میشه. اولی الگوی ab=cd که با رنگ قرمز مشخص شده و هدف قیمتی 60750 و هدف زمانی اواخر شهریور (روزهای فعلی) دارد.

دومین الگو ، الگوی DEEP CRAB با هدف قیمتی 55400 و هدف زمانی 6 آبانماه.

با توجه به حمایت دیگری که در محدوده 60180 واحد داریم، محدوده 60750 تا 60000 محدوده حمایتی مهمی است که الگوی هارمونیک ab=cd در اون تکمیل میشه و اگه در همین روزهای جاری (تا اول مهر) شاخص شروع به رشد نکنه و محدوده قیمتی فوق الذکر، شکسته بشه، شاهد افت شاخص تا 55000 خواهیم بود.

در تحلیلی که قبلاً از شاخص کل فرابورس گذاشتم اشاره کردم که انتظار افت از شاخص فرابورس دارم و محدوده های زمانی حمایت را هم اعلام کردم. حالا مشابه شاخص کل بورس، در فرابورس هم به محدوده زمانی و قیمتی مهمی رسیده ایم البته با الگوی متفاوتی.

شاخص کل فرابورس

الگوی شکل گرفته در شاخص کل فرابورس، الگوی SHARK هست که هدف اصلی اش سطح 88 درصد یا 113 درصد فیبوناچی ضلع XA هست که در حال حاضر به سطح 88 درصد رسیده و همچنین به محدوده زمانی هدف. مشابه آنچه در مورد شاخص کل گفته شد، در صورتی که در روزهای پیش رو، سطح مورد نظر حمایت نکند و شکسته شود، سطح قیمتی و حمایتی بعدی که در تصویر مشخص هست، هدف قرار می گیرد.

 

نگاهی بلند مدت به سیکل های زمانی شاخص کل 

 

به تصویر فوق دقت کنید. شیکل های ماژور سقف با رنگ قرمز و سیکلهای ماژور کف با رنگ آبی مشخص شده.

در مورد سقف سیکل زمانی با دقت خیلی زیاد (کمتر از 10 روز تعجیل زمانی) اتفاق افتاده. در صورتی که این سیکل بخواد برای کف هم رعایت بشه، شروع موج صعودی قوی در شاخص کل باید از حوالی دیماه اتفاق بیفته.

تذکر : از ماهها قبل اعتقاد شخصی من این بود که در بین گروههای بزرگ بازار، گروه بانک بهترین خواهد بود. نگاهی به شاخص گروههایی مثل فلزات، پالایشی، سیمان، خودرو، معدن و ... نشون میده که انتخاب من اشتباه نبوده و در حالیکه سهم های بزرگ گروههای فوق الذکر، در حال ساخت کف های پایین تر بودند، در گروه بانک شاهد ساخت کف های بالاتر بوده ایم. به عنوان مثال نماد وبصادر به عنوان لیدر گروه بانک پس از ساخت کف 67 تومانی دو بار تا 107 تومان رشد کرد و در حال حاضر هم با وجود تقسیم و پرداخت 4.5 تومان سود، 88 تومان قیمت داره که قابل مقابسه با سهم های بزرگ دیگر گروهها نیست.

همچنان من معتقدم که گروه بانک بهترین گروه بزرگ بازار خواهد بود.

از نظر بنیادی با وجود اینکه توافق هسته ای حاصل شده ولیکن بهبودی در صنعت اتفاق نیفتاده و دلیل عدم رشد بازار سرمایه پس از توافق هم همین هست. واقعیت اقتصادی اینه که اوضاع صنعت به دلیل رکود شدید، بدتر از سالهای گذشته شده و تا زمانیکه تغییر محسوس در متغیرهای اساسی اقتصاد اتفاق نیفته، توافق هسته ای به درد صنعت نخواهد خورد. برای خروج از رکود نیز همانطور که قبلاً هم گفته شده باید دو اتفاق بیفته. اول کاهش نرخ سود سپرده بانکی و دوم عدم کنترل مصنوعی نرخ ارز. تا زمانیکه این دو متغیر اساسی تغییر نکنه، چشم انداز صنعت چیزی جز ورشکستگی نیست!

 

مطالب فوق نظر شخصی نویسنده بوده و به منزله توصیه به خرید یا فروش نیست. بدیهی است مسئولیت هر تصمیمی بر عهده مخاطب خواهد بود.