آگهی ها

کمک به سازمان خيريه محک

بررسی وضعیت سکه نقدی

نمودار زیر وضعیت نوسانات قیمت سکه طلای طرح جدید ( امامی ) را از نیمه سال 1390 تاکنون شامل می شود :

1 - در نمودار بلندمدتی سکه آخرین موج صعودی بلند مدتی از آبان سال 1387 آغاز شده و تا بهمن سال 1391 امتداد یافته است ، این موج از ابتدا تا نیمه سال 1390 شیبی منظم و رو به بالا دارد و از نیمه 90 ( نمودار فوق ) شیب آن تندتر و نوسانات آن شدیدتر بوده است ، محدوده زمانی آبان 1387 تا اوائل سال 1390 که ابتدا و انتهای موج صعودی بلند مدتی مشابهی در طلای جهانی بوده است با وضعیت نمودار قیمت سکه داخل مشابهت دارد اما پس از آن ادامه مسیر صعودی سکه و طلا در داخل با حرکت طلای جهانی تا مدتی متفاوت بوده و در داخل به دلیل سقوط ارزش برابری ریال با ارزهای جهانی ( مشخصا دلار ) موج صعودی ادامه می یابد . در واقع نوسانات آغاز شده از نیمه سال 1390 به دلیل بی ثباتی در نرخ ارز که تا زمان حاضر نیز ادامه دارد ، علاوه بر اثرپذیری از قیمت طلای جهانی ، به نوسانات قیمتی دلار نیز وابستگی مصاعف نشان می دهد و در مواردی کاهش و افزایش قیمت آن تحت تاثیر نوسانات قیمت ارز مسیری متفاوت با طلای جهانی را در پیش گرفته است .

2 - بعدها نزول ادامه می یابد و از اوائل سال 1392 بر مبنای نوسانات سکه شاهد ایجاد یک باند فلت منظم هستیم که همواره تاکنون نوسانات بر روی کف و سقف آن و سطوح درصدی 25 ، 50 و 75 واکنش نشان داده اند .

در حال حاضر شاهد وضعیتی در هفته های اخیر هستیم که برآیند نوسانات بالائی قیمت ارز و طلای جهانی منجر به بروز نوسانات بالائی متناظر در قیمت سکه و طلای آبشده داخل شده است . با توجه به آنکه نمودار های موجود در مورد نرخ ارز در تایم فریم روزانه مدتی است به دلایل نامعلوم قابل اعتماد نیستند و با وضعیت نوسانات فیمت در بازار واقعی هماهنگی ندارند ، چالش پیش رو برای فعالان بازار اعتماد به نمودار سکه و طلای آبشده است ، خوشبختانه " هنوز " در این دو مورد اعداد درج شده در سایتهای رسمی قابل اعتماد هستند و می توان به تحلیل سکه و طلای آبشده اعتماد داشت و به نوعی " قیمت وافعی ارز " را در آنها بر مبنای معاملات بازار وافعی لحاظ شده دانست . 

بررسی نمودار زیر می تواند وضعیت مورد انتظار در روزهای آتی را نشان دهد :

 

1 - الگوهای متعدد در شکل قابل مشاهده است که در نمودار فوق صرفا نمایش دو الگوی AB = CD و الگوی سر و شانه کف را کافی می بینم ، ملاحظه می شود که خط گردن ( قرمز رنگ ) الگوی سر و شانه در روزهای اخیر به بالا شکسته شده است . به نظر می رسد در وضعیت موجود هدف گذاری رالی صعودی فعلی سطح قیمتی محوری 986 هزار تومان است .

2 - در صورت نفوذ به خط بالائی کانال مشاهده قیمت 999500 و یک میلیون تومان دور از ذهن نیست .

3 - اعداد محوری مقاومتی- حمایتی : 935 ، 950500 ، 953500 ، 956500 ، 968 ، 986 ، ( در صورت نفوذ : 999500 ، یک میلیون الی یک میلیون و 6 هزار تومان ) ؛ محدوده های زمانی کوتاه مدت احتمالی برای اتمام رالی فعلی در نمودار درج شده است .

در انتهای رالی فعلی می توان وضعیت نمودار را برای بررسی سناریو مورد انتظار بعدی بررسی کرد .