آگهی ها

کمک به سازمان خيريه محک

بررسی وضعیت کوتاه مدتی طلا و نقره

 

پس از پیک قیمتی طلای داخل در شنبه و یکشنبه هفته گذشته ( 19 و 20 دی ماه ) که در تحلیل آخر سکه نیز به آن اشاره شده ، شاهد روند اصلاحی نزولی برای طلای داخل هستیم ، این روند اصلاحی با نطم حرکتی طلای جهانی نیز تا اینجا هارمونی داشته است و کاهش بهای ارز ( دلار ) نیز همگام با حرکت آن بوده است . در دو روز اخیر در روند حرکتی طلای جهانی شاهد سردرگمی معامله گران هستیم و نوسانات کوناه مدتی طلا نشانگر ورود به نقطه عطف حرکتی است که گذار از آن می تواند روند میان مدتی حرکت آن را مشخص کند ، اما خود این دوره گذار با نوسانات کوتاه مدتی ای همراه خواهد بود که به دلیل آنکه در یک باند باریک در حال وقوع است تحلیلگران و معامله گران را برای تصمیم گیری صحیح دچار مشکل کرده است ؛ به نحو مشابه همین سردرگمی در معاملات بازار داخل طلا ( نقدی و آتی ) نیز وجود دارد .

 

عموما نوسانات حرکنی طلا و نقره با یکدیگر همگام هستند ، تنها گاهی این نوسانات با اختلاف زمانی همراه است که معمولا نقره در این میان در اکثر موارد پیشگام بوده و می شود از روی آن ، نوسانات آتی طلا را نیز تخمین زد . در نمودار نقره در شرایط  موجود وضعیت بسیار جالبی دیده می شود ، نمودار نقره در شکل زیر شامل آخرین نوسانات آن در تایم فریم 4 ساعته در هفته های اخیر است :

 

 

به نحو جالبی دیده می شود که دو الگوی مشابه بطور متوالی در دو هفته اخیر در آن ظاهر شده اند ، دو الگوئی که نظم عددی و زمانی دقیقا مشابه یکدیگر داشته اند ، این وضعیت نشانگر آن است که در شرایط نرمال باید در مارکت انتهائی هفته جاری در بازار جهانی شاهد نوسانات نزولی ای  باشیم که حرکت قیمتی نقره را به سمت تراز 23.6 در مقدار محدوده عددی 13.88 دلار هدایت کند ، بر مبنای حرکت مشابه در الگوی قبلی باید با محور قرار گرفتن همین محدوده عددی شاهد نوسانات شدید در تایم فریم های ریز باشیم و سپس مجددا حرکت به سمت بالا تا مرز تاچ خط روند نزولی دو هفته اخیر ( خط فرمز رنگ ) بایستی ادامه یابد ، چالش اصلی گذار از این خط برای خاتمه نوسانات اخیر و ورود به یک رالی صعودی جدید خواهد بود .

 

همین شرایط برای طلا نیز قابل پیش بینی خواهد بود ، یعنی ابتدا مشاهده نزول و سپس مشاهده ایستائی در یک باند باریک و نوسانات شدید در محدوده حمایتی محکم و سپس بازگشت به بالا . مقادیر محورهای محدوده های حمایتی محکم برای انس طلا در صورت وقوع سناریو فوق 1087 ، 1073 الی 1074 ، 1071 ، 1057 و در صورت بروز نوسانات شدید  1050 خواهد بود . بالطبع چنین سناریو حرکتی ای برای طلا و سکه داخل نیز به نحو مشابه متصور می باشد .

 

 

مطالب فوق بر مبنای تحلیل تکنیکال ارائه شده و هیچگونه دعوتی دال بر خرید و فروش در آن نیست و مسئولیت هر گونه اقدامی بر عهده مخاطب می باشد .